پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حسابداری:مطالعه رابطه بین نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک و عملکرد آن ها

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط بین نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک و عملکرد آن ها

قسمتی از متن پایان نامه :

.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

مبانی نظری

هدف بخش تئوری، شناسایی و بحث در مورد تئوری­های مربوط به حوز­ه­ی پژوهش می باشد. به مقصود تحقق این امر، در این بخش به مطالعه تأثیر مدیریت در عملکرد صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک می­پردازیم. به این مقصود، در ابتدای بحث به تعریف صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک پرداخته می­گردد. در ادامه، انواع صندوق­های سرمایه­گذاری و مزایای صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک اظهار می­گردد، و تاریخچه مختصری از صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک در ایران اظهار می­گردد. به مقصود اظهار مناسبتری از ارتباط­ی مدیریت و عملکرد صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک مدل­های مرتبط تشریح می­گردد.

2-1-1. صندو­ق­های سرمایه­گذاری مشترک

2-1-1-1. تعریف صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک

تعاریف ارائه شده برای صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک در قوانین کشورهای مختلف و ادبیات مالی و سرمایه­گذاری تا حد زیادی به یکدیگر نزدیک و بعضاً مشترک می باشد. دلیل این امر، برخورداری از ماهیت و فعالیت مشابه، علی­رغم وجود بعضی تفاوت­ها در چارچوب و مقررات حاکم بر فعالیت و نحوه نظارت بر آن­هاست. قانون 1940 ایالات متحده، صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک را نوعی از شرکت­های سرمایه­گذاری با ویژگی­ مخصوص به­ خود معرفی می­کند که حرفه اصلی آن سرمایه­گذاری، سرمایه­­گذاری مجدد، کمک به نگهداری یا معامله اوراق بهادار در چارچوب قوانین و مقررات مربوط می باشد.

در قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران (ماده1 بند20) صندوق­های سرمایه­گذاری به تبیین زیر تعریف شده اند: “نهاد مالی می باشد که فعالیت اصلی آن سرمایه­گذاری در اوراق بهادار می­باشد و مالکان آن به نسبت سرمایه­گذاری خود در سود و زیان صندوق شریک می­باشند”. به ­نظر می­رسد این تعریف به اندازه کافی جامع نبوده و از ویژگی یک تعریف قانونی کامل برخوردار نیست. هم­چنین در ماده 1 بند 5 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید(مصوب 1380) مجلس شورای اسلامی در تعریف صندوق­ سرمایه­گذاری آمده می باشد: صندوق سرمایه­گذاری، نهاد مالی می باشد که منابع حاصل از انتشار گواهی سرمایه­گذاری را در موضوع فعالیت مصوب خود سرمایه­گذاری می­کند. طبق بند الف همین ماده گواهی سرمایه­گذاری، اوراق بهادار متحدالشکل می باشد که توسط صندوق سرمایه­گذاری مشترک منتشر و در ازای سرمایه­گذاری اشخاص در صندوق با درج مشخصات صندوق و سرمایه­گذار و مبلغ سرمایه­گذاری در آن­ ارائه می­گردد. با در نظر داشتن تعاریف ارائه شده می­توان نتیجه گرفت «صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک، واسطه­های مالی هستند که به عموم مردم سهام می­فروشند و وجوه حاصله را در پرتفوی متنوعی از اوراق بهادار سرمایه­گذاری می­نمایند. هر واحد سرمایه­گذاری که در صندوق­های سرمایه­گذاری فروخته می­گردد، نماینده نسبت متناسبی از پرتفوی اوراق بهادار می باشد که صندوق سرمایه­گذاری به وکالت از طرف سهامداران خود اداره می­نماید(راعی و پویان­فر، 1389).

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

اهداف پژوهش

مطالعه تأثیر نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری بر عملکرد آن ها می باشد. به این مقصود با مطالعه ارتباط عاملی زیرا واریانس مازاد بازده صندوق که به عنوان نمادی از مدیریت صندوق به­کار گرفته می­گردد و عملکرد صندوق های بورس اوراق بهادار به مدیران صندوق­ها کمک کند تا بتوانند تصمیمات بهتری را در جهت انتخاب سبد دارایی صندوق­های مربوطه اتخاذ کنند و در نتیجه عملکرد بهتری داشته باشند و سود بیشتری را عاید خود و سرمایه­گذاران خود کنند.

1-3.  سؤال‏ پژوهش‏

آیا نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری بر عملکرد آن ها تأثیر دارد؟ لذا از آن­جایی که نحوه مدیریت را می­توان از تغییرپذیری واریانس استنباط نمود، زیرا که واریانس (انحراف از میانگین) نشان می­دهد که مدیران صندوق­ها پرتفوی را به خوبی انتخاب کرده­اند یا خیر، لذا سؤال این پژوهش این­گونه مطرح می­گردد که آیا واریانس مازاد بازده صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک که نماد مدیریت 

پایان نامه مطالعه ارتباط بین نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک و عملکرد آن ها

پایان نامه مطالعه ارتباط بین نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک و عملکرد آن ها

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *