پایان نامه حسابداری:هزینه پنهان ضعف کیفیت سود در ارتباط با نقدشوندگی سهام

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اورااق بهادار تهران 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

قسمتی از متن پایان نامه :

روش جمع آوری اطلاعات و داده ها

جمع آوری اطلاعات فرآیندی برای دستیابی به شواهدی از واقعیت برای پاسخ های صحیح می باشد. زیرا فرضیه پاسخ دیگران به مصادیقی غیر از مصادیق مورد مطالعه می باشد.ما مصداق خود را مورد مطالعه قرار می دهیم تا شواهدی از این مصداق جمع آوری کنیم.

با در نظر داشتن ماهیت این پژوهش از روش میدانی ای برای جمع آوری اطلاعات بهره گیری می گردد.

روش میدانی: برای جمع آوری داده های مربوط به فرضیات پژوهش، به گروه شرکتهای پذیرفته شده در بورس مراجعه خواهیم نمود و پس از استخراج اطلاعات مورد نیاز از طریق نرم افزار ره آورد جدید و بانکهای اطلاعاتی سازمان بورس و سایت کدال و تجمیع داده ها در ستون های Excel به آزمون و تحلیل و تفسیر نتایج جهت تصمیم گیری در خصوص فرضیات پژوهش می پردازیم.

محدوده زمانی پژوهش شامل 5 سال متوالی از سال 1387 تا 1392 ( با یک سال تقدم) می باشد؛  که مطالعه فرضیه های پژوهش با بهره گیری از داده های واقعی این سالها انجام می پذیرد. بر اساس هدف پژوهش اطلاعات مربوط به دوره فوق مطالعه و شرکت های نمونه آماری در تجزیه و تحلیل ها وارد شده اند.

3-9-متغیرهای پژوهش و نحوه محاسبه آنها

مهمترین و مفیدترین راه برای طبقه بندی متغیرها، تقسیم بندی آنها به متغیر مستقل،وابسته و کنترلی می باشد. متغیر وابسته، متغیری می باشد که هدف محقق تشریح یا پیش بینی تغییرپذیری آن می باشد. متغیر مستقل، یک ویژگی و خصوصیت می باشد که اثر آن بر متغیر وابسته توسط محقق مورد مطالعه قرار می گیرد. متغیر کنترلی نیز متغیری می باشد  که به مقصود تفکیک اثر متغیر مستقل بر متغیر وابسته از اثر سایر متغیرها، مورد مطالعه قرار می گیرد(خاکی، 1387).  این نوع طبقه بندی به دلیل کاربرد کلی، سادگی و اهمیت ویژه ای که در مفهومی کردن و طرح ریزی پژوهش و همچنین تهیه گزارش نتایج آن دارد بسیار مفید و ارزنده می باشد.

 3-9-1- متغیر وابسته

متغیر وابسته در این پژوهش نقد شوندگی سهام می باشد که با بهره گیری از 7 شاخص درصد سهام آزاد شناور- تعداد روزهای معاملاتی- زمان انتظار معامله- حجم معاملات- گردش سهام- ارزش معاملات- گردش سهام آزاد شناور برآورد می گردد که به تفکیک عبارتند از:

3-9-1-1- ارزش معاملات: این معیار به نوعی معیاری سنتی برای سنجش نقدشوندگی سهام به شمار می رود که نتیجه ی حاصل ضرب تعداد سهام معامله شده در قیمت سهام می باشد . بالا بودن این معیار نشان از نقدشوندگی بالای سهام دارد. برای محاسبه قیمت میانگین از آخرین قیمت هر روز بهره گیری شده می باشد.(کرمی و همکاران ،1389)

3-9-1-2- درصد سهام شناور آزاد: درصدی از کل سرمایه شرکت می باشد که جهت معامله در بازارسهام در دسترس باشد یا قسمتی از سهام یک شرکت می باشد که بدون هیچ­گونه محدودیتی قابل معامله باشد(عبده تبریزی و همکاران ،1387).                                                                 

3-9-1-3- گردش سهام(حجم نسبی معاملات)  : این معیار از حاصل  تقسیم تعداد سهام معامله شده بر  تعداد سهام  در  جریان  به دست می آید. از آنجایی که این نسبت  با شکاف عرضه و تقاضا همبستگی معکوس دارد، در بسیاری از پژوهش ها از آن به عنوان معیار نقدشوندگی بهره گیری می گردد . بالاتر  بودن  نسبت  سهام معامله شده؛ به تعداد سهام در جریان، بیانگر  اندازه روانی  معاملات می باشد . هر چه این نسبت بیشتر باشد، می تواند نشان دهنده­ی نقدشوندگی   بالاتر  باشد. (کرمی همکاران،1389)

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

اهداف پژوهش

1-5-1- اهداف علمی پژوهش

ارزش و اعتبار قوانین هر علم و پژوهشی به روش شناختی که در آن به کار می رود بستگی دارد و هدف علمی این پژوهش ارزش و اعتبار بخشیدن به فرضیه های  پژوهش می باشد تا این پژوهش بتواند در بالا بردن سطح دانش عمومی مورد نیاز بهره گیری کنندگان موثر باشد و هم چنین زمینه ساز بستر مناسبی برای پژوهش های آتی در سایر مراکز آموزشی و پژوهشی باشد

  1. ارتباط بین کیفیت سود و نقدشوندگی
  2. ارائه چشم اندازی مناسب به سهامداران در بورس اوراق بهادار تهران جهت انتخاب سهام با نقدشوندگی بالا
  3. شناسایی هزینه پنهان ضعف کیفیت سود در ارتباط با نقدشوندگی سهام و موارد مرتبط با حوزه این پژوهش.

1-5-2- اهداف کاربردی پژوهش

پژوهش هایی هستند که نظریه ها،قانون مندی ها و اصول و فنونی که در پژوهش های پایه تدوین می شوند را برای حل مسائل جاری و واقعی به کار می گیرند.این نوع پژوهش ها به موثرترین اقدام تاکید دارند و علت ها را کمتر مورد توجه قرار می دهند. پژوهش حاضر به مطالعه ارتباط کیفیت سود(کیفیت اقلام تعهدی،هموارسازی سود) بر نقدشوندگی سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  می پردازند که نتایج حاصله از این پژوهش می تواند مورد بهره گیری سرمایه گذاران،مدیران و سایر بهره گیری کنندگان درون سازمانی و برون سازمانی قرارگیرد و هم چنین نتایج این پژوهش می تواتد زمینه ساز مطالعات آتی باشد.

1.روشن ساختن روابط بین کیفیت سود و نقد شوندگی سهام جهت کمک به سرمایه گذاران در جهت بر آورد ریسک عدم نقدشوندگی

2.فراهم آوردن اطلاعاتی که به مدیرانی که در در جهت افزایش نقدشوندگی وکاهش هزینه سرمایه ای را از مجرای شفافیت گزارشگری دنبال می کنند. .

1-6- سوال پژوهش

1.بین کیفیت سود و نقدشوندگی سهام ارتباط چه ارتباط­ای هست؟

پایان نامه مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

پایان نامه مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *