پایان نامه حسابداری:ارتباط عاملی واریانس مازاد بازده صندوق

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط بین نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک و عملکرد آن ها

قسمتی از متن پایان نامه :

.

. مدل سه عاملی فاما و فرنچ[1]

فاما و فرنچ در سال 1992، پس از آن­که شواهدی علیه CAPM ارائه گردید، CAPM اولیه را با عوامل اندازه و نسبت دفتری به بازار به عنوان عوامل توضیحی در اظهار بازده سهم گسترش دادند. اگر شرایط مدل CAPM مستقر باشد، هنگامی­که عامل اندازه وارد مدل می­گردد، بتای مدل CAPM تقریبا به گونه کامل با اندازه همبسته می باشد(کارولی و وو[2]،2012). این مدل فرض بر آن می باشد که سه عامل اندازه ریسک سبد دارایی را اظهار می­کنند: بازده بازار منهای نرخ بدون ریسک، بازده یک پرتفوی با دارایی­های کوچک منهای بازده یک پرتفوی با دارایی بزرگ، و بازده یک پرتفوی با ارزش دفتری به ارزش بازار بالا منهای بازده یک پرتفوی با ارزش دفتری به ارزش بازار پایین(دلاتوره[3]،2010)

فاما و فرنچ مدل خود را با بهره گیری از یک رگرسیون چند متغیره صورت زیر ارائه دادند(دلاتوره،2010)

(12.2)

 

در این ارتباط  بازده اضافی شرکت نسبت به بازده بدون ریسک می باشد. این بازده اضافی به سه عامل مربوط می­باشد.

عامل اول صرف ریسک بازار می باشد که همان عامل بتای( ) ارائه شده توسط مدل CAPM می­باشد. این عامل از طریق  اندازه­گیری می­گردد و عامل بازار (MKT)[4]نامیده می­گردد.

عامل دوم، تفاوت میان میانگین بازده­های پرتفوی سهام صندوق­های کوچک و پرتفوی سهام صندوق های بزرگ می باشد که به آن عامل اندازه (SMB)[5] گفته می­گردد.

(13.2)

: صندوق هایی که از نظر اندازه کوچک هستند و نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار آن­ها پایین می باشد

: صندوق­هایی که از نظر اندازه کوچک هستند و نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار آن­ها متوسط می باشد.

: صندوق­هایی که از نظر اندازه کوچک هستند و نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار آن­ها بالا می باشد.

: صندوق­هایی که از نظر اندازه بزرگ هستند و نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار آن­ها پایین می باشد.

: صندوق­هایی که از نظر اندازه بزرگ هستند و نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار آن­ها متوسط می باشد.

: صندوق­هایی که از نظر اندازه بزرگ هستند و نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار آن­ها بالا می باشد.

SMB، که مخفف کوچک منهای بزرگ[6] می باشد، برای اندازه­گیری بازده اضافی سرمایه­گذارانی که از سرمایه­گذاری در سهام شرکت­های با بازار نسبتا کوچک دریافت کرده­اند، طراحی شده می باشد. این بازده­های اضافی اغلب به عنوان “عامل اندازه” مطرح می­گردد. SMB اندازه ” اندازه ریسک” می باشد و این دیدگاه را منعکس می­کند که شرکت­های کوچک، به گونه منطقی، بایستی انتظار حساسیت بالاتری به عوامل ریسک و کاهش توانایی­شان برای جذب رویدادهای مالی منفی داشته باشند(آلن و همکاران[7]،2009)

همانطور که اظهار گردید، عامل سوم در مدل تفاوت بین میانگین­ بازده­های پرتفوی سهام صندوق­هایی با نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار بالا و پرتفوی سهام صندوق­هایی با نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار پایین می باشد که عموما به آن عامل ارزش (HML)[8] گفته می­گردد(فاما و فرنچ، 1993).

[1] Fama & French’s three- factor model

[2] Karolyi and Wu

[3] De la torre

[4] Market (MKT)

[5]Small Minus big(SMB)

[6] Small minus big

[7] Allen et al.

[8] High minus Low

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

اهداف پژوهش

مطالعه تأثیر نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری بر عملکرد آن ها می باشد. به این مقصود با مطالعه ارتباط عاملی زیرا واریانس مازاد بازده صندوق که به عنوان نمادی از مدیریت صندوق به­کار گرفته می­گردد و عملکرد صندوق های بورس اوراق بهادار به مدیران صندوق­ها کمک کند تا بتوانند تصمیمات بهتری را در جهت انتخاب سبد دارایی صندوق­های مربوطه اتخاذ کنند و در نتیجه عملکرد بهتری داشته باشند و سود بیشتری را عاید خود و سرمایه­گذاران خود کنند.

1-3.  سؤال‏ پژوهش‏

آیا نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری بر عملکرد آن ها تأثیر دارد؟ لذا از آن­جایی که نحوه مدیریت را می­توان از تغییرپذیری واریانس استنباط نمود، زیرا که واریانس (انحراف از میانگین) نشان می­دهد که مدیران صندوق­ها پرتفوی را به خوبی انتخاب کرده­اند یا خیر، لذا سؤال این پژوهش این­گونه مطرح می­گردد که آیا واریانس مازاد بازده صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک که نماد مدیریت 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

پایان نامه مطالعه ارتباط بین نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک و عملکرد آن ها

پایان نامه مطالعه ارتباط بین نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک و عملکرد آن ها

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *