پایان نامه ارشد:ارائه چشم اندازی مناسب به سهامداران در بورس جهت انتخاب سهام با نقدشوندگی بالا

عنوان کامل پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اورااق بهادار تهران 

قسمتی از متن پایان نامه :

تئوری روشهای محافظه کارانه

تقریبا  مرسوم­ترن تئوری  در مورد اینکه چه چیزی سود با کیفیت بالا را تشکیل می دهد،  به این موضوع ارتباط  پیدا می­کند که سرمایه­گذاران  سود گزارش  شده را،  به  گونه  محافظه کارانه ابراز  شده  تلقی  می کنند. اصل  محافظه کاری  مفهومی  فراگیر در  تئوری  مدرن حسابداری می باشد  و احتمالا  مفهومی  منتقل  شده از  دورانی می باشد  که  بانکها بهره گیری کنندگان اصلی از صورتهای مالی بودند. محافظه کاری اظهار کننده این دیدگاه می باشد که، با داشتن دو نتیجه که به گونه مساوی محتمل می باشد، شرکت بایستی از آن روش حسابداری بهره گیری کند.  که منجر  به  گزارش  درآمد یا دارایی خالص کمتر  می گردد. یعنی اگر برآوردی  مستلزم خطاست، بایستی  به آن سمتی این خطا صورت بگیرد که بیش از حد دقت، انجام می گردد.به گونه اختصار، تئوری  روشهای  محافظه کارانه  اظهار  می کند  که با بهره گیری از  روشهای  حسابداری  محافظه­کارانه، سهامداران دقیق تر  می­توانند سود و ارزش­  دفتری آتی  شرکت  را پیش بینی  کنند.

2-4-2-تئوری روشهای تندرو

یکی از ویژگیهای دیگری که در مورد سود با کیفیت بالا  مطرح می­گردد این می باشد که سود نباید از سالی به سال دیگر دچار نوسان گردد. روسان  و همکاران در  مبحثی پیرامون بهره گیری از روش حسابداری  تعهدی  در  مقایسه با روش نقدی در پیش بینی جریانهای نقدی آتی، عنوان می دارد که” حسابداری تعهدی سودی ایجاد می کند که ناهمواری ها و نوسانات سال به سال جریانهای نقدی را هموار می کند، و برآوردی از جریانهای نقدی آزاد و بلند مدت به شکل سالانه و بادوام ارایه می دهد”. این ویژگی مورد ادعا در مورد سود با  کیفیت بالا  جریان  عظیمی از  پژوهش های  در بازار سرمایه را موجب  شده می باشد  که امکان این موضوع را که مدیران آگاهانه به هموار سازی سود می­پردازند تا سود را با کیفیت وانمود کنند، می آزماید.  هموارسازی  موضوع  را  که مدیران آگاهانه به با در نظر داشتن این  تعریف  در  مورد  کیفیت سود و قصد مدیران برای  هموارسازی سود، می­توان مطرح نمود که شرکتهایی که از روش حسابداری تندرو بهره گیری می کنند در مقایسه با شرکتهایی که ازترکیبی از روشهای محافظه کارانه و جسورانه بهره گیری می کنند، در واقع سود با کیفیت  بالایی(یعنی سود هموارتر) دارند.

2-4-3-تئوری روشهای مختلط

اکثر تحلیلگران بر تئوری روشهای محافظه کارانه صحه گذاشته اند. اما چند نفر از این  تحلیل گران  می­پذیرند که سیاستهای بیش از حد محافظه کارانه، حداقل در یک دوره زمانی طولانی تر، می­تواند منجر به  سود با کیفیت  پایین گردد. برای مثال شرکتهایی که در سالهای اول اقدام به حذف داراییها به  مقادیر زیاد می کنند،  طی سالهای بعد از آن، سود بیشتر از معمول نشان خواهند داد. وایلد،(2001) که قبلا از آنها به عنوان حامیان تئوری روشهای تندرو در مورد کیفیت سود یاد می گردید، نیز اظهار می کنند که محافظه کاری بیش از حد، هر چند موقتا در کیفیت سود تأثیر دارد، قابلیت اعتماد و مربوط بودن سود را در بلند مدت کاهش می دهد.  مطالعه اصول حسابداری انتخاب شده، می­تواند نشانه­ای از نگرشها و تمایلات  مدیریت  باشد.

سیگل[1] (1982) تصریح می کند که سیاستهای تندرو و بیش از حد محافظه کارانه، هر دو تاثیرات منفی  بر  کیفیت سود دارند. به علاوه کمسیون مسئولیت حسابرسان(1978) که توسط انجمن حسابداران رسمی آمریکا (AICPA)مورد طرفداری قرار می گیرد، مطرح کرده می باشد که اگر شرکت همه روشهای حسابداری دو سر طیف روش های حسابداری(یعنی همه روشهای محافظه کارانه یا همه روشهای تندرو) را مورد بهره گیری قرار دهد، بهره گیری کنندگان از صورتهای مالی ممکن می باشد در مورد نقدینگی یا کیفیت سود، دچار خطا شوند. این دیدگاهها، اساس تئوری روشهای مختلط را تشکیل می دهد.

بر طبق این تئوری، شرکتهایی که از ترکیبی از روشهای حسابداری بهره گیری می نمایند سود با کیفیت  بالاتری خواهند داشت (زیرا آنها از سیاستهای صرفاً محافظه کارانه یا صرفا تندرو بهره گیری نمی­کنند که باعث گردد صورتهای مالی در کل زیاد از حد تندرو، یا بیش از حد محافظه کارانه گردد)، لذا سهامداران می توانند سودهای آتی و ارزشهای دفتری را بسیار دقیقتر پیش  بینی کنند.

30- siegel

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

اهداف پژوهش

1-5-1- اهداف علمی پژوهش

ارزش و اعتبار قوانین هر علم و پژوهشی به روش شناختی که در آن به کار می رود بستگی دارد و هدف علمی این پژوهش ارزش و اعتبار بخشیدن به فرضیه های  پژوهش می باشد تا این پژوهش بتواند در بالا بردن سطح دانش عمومی مورد نیاز بهره گیری کنندگان موثر باشد و هم چنین زمینه ساز بستر مناسبی برای پژوهش های آتی در سایر مراکز آموزشی و پژوهشی باشد

  1. ارتباط بین کیفیت سود و نقدشوندگی
  2. ارائه چشم اندازی مناسب به سهامداران در بورس اوراق بهادار تهران جهت انتخاب سهام با نقدشوندگی بالا
  3. شناسایی هزینه پنهان ضعف کیفیت سود در ارتباط با نقدشوندگی سهام و موارد مرتبط با حوزه این پژوهش.

1-5-2- اهداف کاربردی پژوهش

پژوهش هایی هستند که نظریه ها،قانون مندی ها و اصول و فنونی که در پژوهش های پایه تدوین می شوند را برای حل مسائل جاری و واقعی به کار می گیرند.این نوع پژوهش ها به موثرترین اقدام تاکید دارند و علت ها را کمتر مورد توجه قرار می دهند. پژوهش حاضر به مطالعه ارتباط کیفیت سود(کیفیت اقلام تعهدی،هموارسازی سود) بر نقدشوندگی سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  می پردازند که نتایج حاصله از این پژوهش می تواند مورد بهره گیری سرمایه گذاران،مدیران و سایر بهره گیری کنندگان درون سازمانی و برون سازمانی قرارگیرد و هم چنین نتایج این پژوهش می تواتد زمینه ساز مطالعات آتی باشد.

1.روشن ساختن روابط بین کیفیت سود و نقد شوندگی سهام جهت کمک به سرمایه گذاران در جهت بر آورد ریسک عدم نقدشوندگی

2.فراهم آوردن اطلاعاتی که به مدیرانی که در در جهت افزایش نقدشوندگی وکاهش هزینه سرمایه ای را از مجرای شفافیت گزارشگری دنبال می کنند. .

1-6- سوال پژوهش

1.بین کیفیت سود و نقدشوندگی سهام ارتباط چه ارتباط­ای هست؟

پایان نامه مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

پایان نامه مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *