دانلود مقاله رایگان دانلود پایان نامه درباره ارائه چشم اندازی مناسب به سهامداران در بورس اوراق بهادار تهران جهت انتخاب سهام با …

 مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اورااق بهادار تهران 

قسمتی از متن پایان نامه :

تصمیمات تأثیرگذار بر محتوای اطلاعاتی سودحسابداری

تیس (2002)، سه نوع تصمیمی که بر کیفیت و محتوای اطلاعاتی سود، تأثیر می‌گذارد را مشخص می کند :

1- تصمیماتی که توسط تدوین کنندگان استاندارد گرفته می گردد.

2- تصمیمات مدیریت در مورد این که کدام یک از روش‌های حسابداری را از بین چندین روش قابل قبول انتخاب نماید (برای مثال تصمیماتی مثل انتخاب روش FiFo برای موجودی کالا در دوره‌ای که قیمت‌ها در حال افزایش هستند؛ یا انتخاب روش خط مستقیم برای استهلاک، که موجب شناخت زودتر سود می شوند). اگر برای تدوین کنندگان استاندارد امکان‌پذیر باشد که یک روش حسابداری را برای هر مبادله توصیه کنند، این کار چندان مفید نیست؛ زیرا ممکن می باشد واحد تجاری معامله‌ی مشخصی را انجام دهد که محتوا و قصد آن نسبت به معامله‌ی مشابه در سایر واحدهای تجاری متفاوت باشد.

3- قضاوت‌ها و برآوردهایی که توسط مدیریت برای بکارگیری آن روش‌ها مورد بهره گیری قرار می‌گیرد ، (ایمانی برندق ،1385)

2-4- ظهورتئوری کیفیت سود

تئوری کیفیت سود برای اولین بار توسط تحلیل­گران مالی و کارگزاران بورس مطرح گردید، زیرا آنان احساس می­کردند سود گزارش شده قدرت سود را آن چنان که در ذهن مجسم می­گردد نشان نمی­دهد.

آنان دریافتند که پیش­بینی سودهای آینده بر مبنای نتایج گزارش شده، کار مشکلی می باشد. اضافه براین، تحلیل­گران فهمیدند که تجزیه و تحلیل صورت­های مالی شرکت­ها به دلیل نقاط ضعف متعدد در اندازه­گیری اطلاعات حسابداری کار مشکلی می­باشد. سوال اساسی این می باشد که چرا تحلیل­گران مالی در ارزیابی خود از سود خالص گزارش شده و یا سود هر سهم شرکت (بدون تعدیل ) بهره گیری نمی­کنند و جانب احتیاط را رعایت می نمایند. پاسخ این می باشد که در تعیین ارزش شرکت نه تنها به کمیت سود، بلکه بایستی به کیفیت آن نیز توجه گردد. مقصود از کیفیت سود، زمینه بالقوه­ی رشد سود و اندازه احتمال تحقق سودهای آتی می باشد. به اظهار دیگر، ارزش یک سهم تنها به سود هر سهم سال جاری شرکت بستگی ندارد بلکه به انتظار از آینده شرکت و قدرت سود آوری سال­های آینده و ضریب اطمینان نسبت به آن بستگی دارد(ظریف فرد،1378).

برداشت حسابداران و تحلیل گران مالی از واژه سود متفاوت می باشد و تحلیل گران مالی عموما سود گزارش شده را متفاوت از سود واقعی می دانند یکی از علت های این تفاوت از دیدگاه تحلیل گران این می باشد که سود می تواند به وسیله مدیران دستکاری گردد این دستکاری از طریق به کارگیری روش های مختلف حسابداری توسط مدیریت امکان پذیر  می باشد . اعمال روش های یی نظیر تغییر روش های ارزیابی موجودی کالا استهلاک سر قفلی ، هزینه جاری یا سرمایه ای تلقی کردن هزینه های پژوهش و توسعه روش هایی هستند که مدیران می توانند از طریق اعمال آنها سود را تغییر  دهند.

تحلیل گران مالی کوشش می کنند تا چشم انداز سود شرکتهای را ارزیابی کنند. چشم انداز سود به ترکیب وپژگیهای مطلوب و نامطلوب سود خالص تصریح دارد. برای نمونه شرکتها  دارای عناصرو اقلام با ثبات در صورت سود و زیان خود نسبت به شر کت فاقد این اقلام و عناصر، کیفیت سود بالا تری دارند. همین امر به تحلیل گران اجازه می دهد سود آتی شرکت را با قابلیت اطمینان بیشتری پیش بینی نمایند.( اسماعیلی،1386)

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

اهداف پژوهش

1-5-1- اهداف علمی پژوهش

ارزش و اعتبار قوانین هر علم و پژوهشی به روش شناختی که در آن به کار می رود بستگی دارد و هدف علمی این پژوهش ارزش و اعتبار بخشیدن به فرضیه های  پژوهش می باشد تا این پژوهش بتواند در بالا بردن سطح دانش عمومی مورد نیاز بهره گیری کنندگان موثر باشد و هم چنین زمینه ساز بستر مناسبی برای پژوهش های آتی در سایر مراکز آموزشی و پژوهشی باشد

  1. ارتباط بین کیفیت سود و نقدشوندگی
  2. ارائه چشم اندازی مناسب به سهامداران در بورس اوراق بهادار تهران جهت انتخاب سهام با نقدشوندگی بالا
  3. شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  4. شناسایی هزینه پنهان ضعف کیفیت سود در ارتباط با نقدشوندگی سهام و موارد مرتبط با حوزه این پژوهش.

1-5-2- اهداف کاربردی پژوهش

پژوهش هایی هستند که نظریه ها،قانون مندی ها و اصول و فنونی که در پژوهش های پایه تدوین می شوند را برای حل مسائل جاری و واقعی به کار می گیرند.این نوع پژوهش ها به موثرترین اقدام تاکید دارند و علت ها را کمتر مورد توجه قرار می دهند. پژوهش حاضر به مطالعه ارتباط کیفیت سود(کیفیت اقلام تعهدی،هموارسازی سود) بر نقدشوندگی سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  می پردازند که نتایج حاصله از این پژوهش می تواند مورد بهره گیری سرمایه گذاران،مدیران و سایر بهره گیری کنندگان درون سازمانی و برون سازمانی قرارگیرد و هم چنین نتایج این پژوهش می تواتد زمینه ساز مطالعات آتی باشد.

1.روشن ساختن روابط بین کیفیت سود و نقد شوندگی سهام جهت کمک به سرمایه گذاران در جهت بر آورد ریسک عدم نقدشوندگی

2.فراهم آوردن اطلاعاتی که به مدیرانی که در در جهت افزایش نقدشوندگی وکاهش هزینه سرمایه ای را از مجرای شفافیت گزارشگری دنبال می کنند. .

1-6- سوال پژوهش

1.بین کیفیت سود و نقدشوندگی سهام ارتباط چه ارتباط­ای هست؟

پایان نامه مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

پایان نامه مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *