دانلود پایان نامه حسابداری:تعیین ارتباط عاملی واریانس مازاد بازده صندوق

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط بین نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک و عملکرد آن ها

قسمتی از متن پایان نامه :

.

.  مدل چهار عاملی کارهارت[1]

فاما و فرنچ درسال 1996 به این نتیجه دست یافتند که مدل سه عاملی قیمت­گذاری آنها نمی­تواند بازدهی اضافی روی پرتفوی­های مومنتوم) شتاب([2] را که جگادیش و تیتمن[3] به آن تصریح کرده بودند، تبیین دهد. جگادیش و تیتمن براساس استراتژی مومنتوم (مومنتوم مفهومی در علم فیزیک می باشد، به این معنا که یک جسم درحال حرکت گرایش دارد که همچنان در حرکت باقی بماند؛ مگر اینکه نیرویی از خارج بر آن وارد گردد؛) قانون اول نیوتن). مصداق این قانون در بازار این می باشد که یک طریقه قیمتی تمایل به حرکت در مسیر خود را دارد تا زمانی که یک نیروی خارجی مانع آن گردد.  این استراتژی شامل سرمایه­گذاری در جهت بازار می باشد و ادعا می­نماید که بازدهی مثبت یا منفی گذشته تا دوره­ی مشخصی از آینده نیز همچنان تداوم خواهد داشت. آن­ها اظهار نمودند که استراتژی خرید سهام­های برنده و فروش سهام­های بازنده گذشته می­تواند بازده اضافی معناداری ایجاد نماید)در حدود یک درصد در ماه(. آنها این نتیجه را بر مبنای تشکیل پرتفوی­هایی مبتنی بر بازدهی گذشته در دوره­ی  1989-1965عنوان نمودند.

روش کار آنها به این شکل بود که سهام را براساس بازدهی سه تا دوازده ماه گذشته در ده دهک طبقه­بندی نمودند و سپس ده پرتفوی با وزن برابر تشکیل دادند و استراتژی خود را خرید دهک برنده و فروش دهک بازنده قرار دادند و نشان دادند که بازدهی اضافی ایجاد می­گردد(جگادیش و تیتمن، 1995). بر مبنای مطالعات آن­ها، سرانجام کارهارت عامل شتاب را به مدل سه­عاملی فاما و فرنچ اضافه نمود و نشان داد این عامل می­تواند قدرت توضیحی مدل سه­عاملی را افزایش دهد و بازده اضافی پرتفوی شتاب را تبیین دهد(بارسولدی و پائولا، 2005)[4]. این عامل اضافی برای اظهار ناهنجاری­هایی می باشد که جگادیش و تیتمن به آن تصریح کرده­اند. کارهارت اظهار می­کند که عامل حرکت، میانگین خطای قیمت گذاری را در مقایسه با مدل سه عاملی کاهش داده می باشد.  به عنوان یک مدل نسبت عملکرد، مدل چهار عاملی ویژگی­های ریسک و بازده چهار استراتژی سرمایه­گذاری در سهام را می­گیرد:

  • سرمایه گذاری در سهام­های با حساسیت بالا در مقابلسهام­های باحساسیتبازار کم
  • سرمایه گذاری در سهام­های کوچکدر مقابلسهام­های بزرگ بازار سرمایه
  • سرمایه گذاری درسهام­های باارزشدر مقابل سهام دارای رشد
  • سرمایه گذاری در سهام­هایی که در مسیر بازار حرکت می­کنند در مقابلسهام­هایی که خلاف بازار حرکت می­کنند(گابریل و ونگ[5]، 2009)

مدل نسبت عملکرد چهار عاملی در اظهار ریاضی به صورت زیر نشان داده شده می باشد:

(16.2)

 

که سه عامل اول همان سه عامل ارائه شده توسط فاما و فرنچ هستند و  عامل “شتاب” می باشد. این عامل تفاوت بین میانگین بالاترین بازده­ها و پایین ترین بازده­ها ­نسبت به ماه گذشته می باشد. کارهارت با بهره گیری از این مدل اقدام به مطالعه عملکرد صندوق­های مشترک سرمایه­گذاری از 1962 تا 1993 کرده می باشد که براساس آن به این نتیجه دست پیدا نمود که صندوق­هایی که در ماه گذشته بازده­های بالایی را داشته­اند در ماه بعد نیز بازده­های مورد انتظار بالاتری را داشته­اند.

[1] Carhart’s four- factor model

[2] Momentum

[3] Jegadeesh & Titman

[4] Bartholdy & Paula,

[5] Gabriel & Wang

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

اهداف پژوهش

مطالعه تأثیر نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری بر عملکرد آن ها می باشد. به این مقصود با مطالعه ارتباط عاملی زیرا واریانس مازاد بازده صندوق که به عنوان نمادی از مدیریت صندوق به­کار گرفته می­گردد و عملکرد صندوق های بورس اوراق بهادار به مدیران صندوق­ها کمک کند تا بتوانند تصمیمات بهتری را در جهت انتخاب سبد دارایی صندوق­های مربوطه اتخاذ کنند و در نتیجه عملکرد بهتری داشته باشند و سود بیشتری را عاید خود و سرمایه­گذاران خود کنند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1-3.  سؤال‏ پژوهش‏

آیا نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری بر عملکرد آن ها تأثیر دارد؟ لذا از آن­جایی که نحوه مدیریت را می­توان از تغییرپذیری واریانس استنباط نمود، زیرا که واریانس (انحراف از میانگین) نشان می­دهد که مدیران صندوق­ها پرتفوی را به خوبی انتخاب کرده­اند یا خیر، لذا سؤال این پژوهش این­گونه مطرح می­گردد که آیا واریانس مازاد بازده صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک که نماد مدیریت 

پایان نامه مطالعه ارتباط بین نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک و عملکرد آن ها

پایان نامه مطالعه ارتباط بین نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک و عملکرد آن ها

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *