دانلود پایان نامه بررسی رابطه بین نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک و عملکرد آن ها

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط بین نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک و عملکرد آن ها

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

.

مقدمه

یکی از اساسی­ترین مسایل اقتصادی افراد، واحدهای تجاری، موسسات مالی و اعتباری، بانکها و کشورها، تخصیص بهینه منابع می باشد و یکی از این منابع مهم عامل سرمایه می باشد. اگر توسعه اقتصادی را به عنوان مجموعه عملیات یک کشور برای بهبود سطح زندگی مردم و افزایش درآمد ملی بنگریم، خواهیم دید که مهمترین مساله در این زمینه سرمایه­گذاری می باشد و سرمایه، هسته اصلی توسعه اقتصادی را تشکیل می­دهد.

صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک به عنوان یکی از مهمترین واسطه­های مالی تأثیر انتقال سرمایه را از سوی دارندگان منابع به سمت مصرف­کنندگان (شرکتهای تولیدی و خدماتی وسایر) برعهده دارند. از این­رو انواع مختلفی از صندوق­های سرمایه­گذاری با هدف جمع­آوری وجوه از سرمایه­گذاران غیر­حرفه­ای و اختصاص آن به سبدهای سرمایه­گذاری کارا، کاهش ریسک سرمایه­گذاری و کسب بازده­ای متعارف وارد حیطه ظهور گذاشتند. عملکرد سرمایه­گذاری با دو رکن ریسک و بازدهی مورد ارزیابی قرار می­گیرد و همواره بیشترین بازدهی با در نظر داشتن سطح مشخصی از ریسک، معیاری مناسب برای سرمایه­گذاری می باشد.

پس، مطالعه و پژوهش در جهت ارزیابی عملکرد صندوق­های سرمایه­گذاری و بهینه­سازی سرمایه­گذاری می­تواند گامی در جهت تشویق به سرمایه­گذاری بیشتر باشد؛ زیرا که یکی از عواملی که مانعی پیش روی سرمایه­گذاری محسوب می­گردد، ریسک و مخاطرات سرمایه­گذاری می باشد. پس ارزیابی عملکرد صندوق­های سرمایه­گذاری از این جهت مهم می باشد که معامله­گران سهام بتوانند درمورد نگهداری، فروش و یا خرید سهام این صندوق­ها در زمان مقتضی تصمیمات لازم را اتخاذ کنند. بدیهی می باشد که سرمایه­گذاران بالقوه به دنبال سهام صندوق­هایی باشند که عملکرد بهتری از سایر صندوق­ها و نیز از عملکرد بازار داشته باشند.

از آنجایی که سرمایه­گذاران تمایل شدیدی به سرمایه گذاری در صندوق های با عملکرد بهتر دارند، و مدیریت صندوق می­تواند عاملی مهم در جهت عملکرد صندوق باشد، لذا در جهت نیاز به غنی­تر کردن ادبیات تحقیقی موجود، پیرامون صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک در ایران و بالاخص ارزیابی عملکرد این صندوق­ها، نیاز به انجام چنین تحقیقی ضرورت پیدا نمود تا به واسطه آن معیار جدیدی جهت ارزیابی عملکرد، از طریق مطالعه تأثیر مدیریت صندوق­ها که به صورت فعال یا منفعل می­باشند، ارائه گردد. پس، در این فصل به مقصود مطالعه تاثیر مدیریت صندوق بر عملکرد صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک، ادبیات موضوع اظهار می­گردد.

در این راستا آغاز مبانی نظری پژوهش مطرح می­گردد و در ادامه­ پژوهش­های انجام­شده در این زمینه ارائه می­گردد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

اهداف پژوهش

مطالعه تأثیر نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری بر عملکرد آن ها می باشد. به این مقصود با مطالعه ارتباط عاملی زیرا واریانس مازاد بازده صندوق که به عنوان نمادی از مدیریت صندوق به­کار گرفته می­گردد و عملکرد صندوق های بورس اوراق بهادار به مدیران صندوق­ها کمک کند تا بتوانند تصمیمات بهتری را در جهت انتخاب سبد دارایی صندوق­های مربوطه اتخاذ کنند و در نتیجه عملکرد بهتری داشته باشند و سود بیشتری را عاید خود و سرمایه­گذاران خود کنند.

1-3.  سؤال‏ پژوهش‏

آیا نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری بر عملکرد آن ها تأثیر دارد؟ لذا از آن­جایی که نحوه مدیریت را می­توان از تغییرپذیری واریانس استنباط نمود، زیرا که واریانس (انحراف از میانگین) نشان می­دهد که مدیران صندوق­ها پرتفوی را به خوبی انتخاب کرده­اند یا خیر، لذا سؤال این پژوهش این­گونه مطرح می­گردد که آیا واریانس مازاد بازده صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک که نماد مدیریت 

پایان نامه مطالعه ارتباط بین نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک و عملکرد آن ها

پایان نامه مطالعه ارتباط بین نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک و عملکرد آن ها

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *