دانلود پایان نامه با عنوان مطالعه رابطه کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اورااق بهادار تهران

 مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اورااق بهادار تهران 

قسمتی از متن پایان نامه :

 مقدمه

مدیران و سرمایه‌گذاران در تصمیم‌های سرمایه‌گذاری آتی به اطلاعات مختلفی مانند اطلاعات بازار، اطلاعات مربوط به سود حسابداری و جریان­های نقدی آتی توجه دارند. سیستم حسابداری، فراهم کننده‌ی اطلاعات اضافی برای تصمیم‌گیری مدیران در مورد پروژ‌های سرمایه‌ای می باشد.

هر قدر کیفیت اطلاعات حسابداری بالا باشد تصمیم­های سرمایه‌گذاری بهینه­تری اتخاذ می گردد. در تصمیم گیری­های منطقی اطلاعات دقیق تر دارای وزن و اهمیت بیشتری می باشد و تصمیم­های سرمایه‌گذاری به متغیرهای حسابداری حساسیت بیشتری  دارند. اگر کیفیت اطلاعات حسابداری با کیفیت سود مترادف یا همسو در نظر گرفته گردد، بنا براین کیفیت سود می تواند بر حساسیت تصمیم های سرمایه گذاری با این اطلاعات و مخصوصا اطلاعات حسابداری (سود حسابداری) تاثیر گذار باشد (مجتهدزاده و احمدی ،1388).

با این حال تحت استانداردهای حسابداری تعهدی، درآمدها و هزینه­ها در زمان وقوع  شناسایی می گردند. حسابداری  تعهدی این اختیار را فراهم می­آورد که صورت­های مالی تصویر بهتری از عملکرد شرکت ارائه نمایند(مرادزاده وهمکاران، 1389). با وجود این محدویت­های که در مورد سود گزارش شده حسابداری هست سرمایه‌گذارن کیفیت سود را شاخص بهتری برای نحوه تخصیص منابع مالی مال خود می دانند(نوروش و مجیدی،1384).

علاوه برآن بالا بودن کیفیت سود می­تواند کارایی  گزارشگری مالی تلقی گردد که به ارایه بهتر و راحت تر اطلاعات در بازارهای مالی منجر خواهد گردید، و به تبع آن موجب انتشار متقارن اطلاعات در بین  جامعه ی یک بازار مالی می گردد.

اما اهمیت نقدشوندگی سهام در چیست و چرا به مطالعه آن می پردازیم؟ یکی از ویژگی های  بازارهای کارا و بسیار مطلوب، نبود هزینه های معاملاتی و درنتیجه قابلیت  نقدشوندگی  بالاست هزینه­های معاملاتی طیف وسیعی از هزینه های عیان شامل هزینه مالیات و کارگزاری و غیرآشکار ناشی از ناکارایی اطلاعاتی را دربر می گیرد.

نقدشوندگی  سهام  می تواند معیاری  برای  کارایی بازار  مطرح گردد. علاوه بر جنبه تئوری به لحاظ عملی و با در نظر داشتن واقعیت های موجود مانند پدیده صف های خرید و فروش و معضلات بسیار دیگر، در نظر داشتن نقد شوندگی و کوشش برای حل این مشکل ضروری می رسد . افزایش نقد شوندگی می تواند موجب  توزیع هرچه بیشتر ریسک مالی از طریق  کاهش  هزینه­های  پرتفوی  گردانی و انگیزش بیشتر سرمایه گذاران در تصمیم گیری های معاملاتی گردد.

با افزایش  نقدشوندگی  هزینه  معاملات  به شکل  چشمگیری  پایین خواهد آمد. نقدشوندگی همچنین تأثیر  مهمی را  در فرآیند کشف  قیمت بازی  می کند.  با در نظر داشتن تأثیر  نقدشوندگی، شناخت عوامل مؤثر  بر آن  مهم، و قابل توجه می باشد.

2-2 – نقدشوندگی و مفاهیم مرتبط با آن

2-2-1- مفهوم نقدشوندگی

هرچه بتوان یک دارایی را سریعتر و با هزینه کمتری به فروش رساند قابلیت نقدشوندگی آن بیشتراست. این تعریف هم  در باره دارایی­های واقعی و هم داراییهای مالی کاربرد دارد. درجه نقد­شوندگی یک سر­مایه­گذاری وقتی پایین می باشد که یک قیمت منصفانه برای آن به سرعت به دست نیایید. یک دارایی را غیر نقدشونده می نامند اگر: اولا بازاری برای دارایی وجود نداشته باشد  که این موجب می گردد در هنگام فروش فرد مجبور به معامله با کسر گردد ( یعنی دارایی را کمتر از ارزش  واقعی آن بفروش برساند)

ثانیا: ارزش دارایی  برای خریداران  مشخص نباشد.  یعنی حتی اگر بازار سازمان دهی شده­ای برای دارایی خاص وجود داشته باشد، عدم نقدشوندگی  دارایی  موجب خواهد گردید که قیمت نوسانات بالاو فراوانی داشته باشد. علت اصلی این نوسانات وجود ریسک بالایی می باشد که فرد تحمل می کند زیرا که ممکن می باشد زمانی  که او به عنوان خریدار یا فروشنده به بازار  مراجعه می کند نتواند قیمت مناسبی برای  دارایی  بیابد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

در ادبیات مالی واژه  نقدشوندگی به دو مفهوم  مجزا تصریح دارد. مفهوم اول به نقدشوندگی داراییهای شرکت تصریح دارد،ازاین نظر که یک شرکت  وقتی  نقدشونده  نامیده می شوند که دارایی های نقد  نسبتا زیادی داشته باشند. مثل وجوه­نقد در ترازنامه این ارزش تصریح به ارزش تسویه داراییهای شرکت دارد.

مفهوم دوم،  نقدشوندگی  سهام معامله شده شرکت می باشد. از این  نظر شرکت وقتی نقده شونده می باشد که سهام آن نقد شونده باشد . یعنی با سرعت بیشتر، هزینه­ی کمتر و قیمت مناسبتری به فروش رسد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

اهداف پژوهش

1-5-1- اهداف علمی پژوهش

ارزش و اعتبار قوانین هر علم و پژوهشی به روش شناختی که در آن به کار می رود بستگی دارد و هدف علمی این پژوهش ارزش و اعتبار بخشیدن به فرضیه های  پژوهش می باشد تا این پژوهش بتواند در بالا بردن سطح دانش عمومی مورد نیاز بهره گیری کنندگان موثر باشد و هم چنین زمینه ساز بستر مناسبی برای پژوهش های آتی در سایر مراکز آموزشی و پژوهشی باشد

  1. ارتباط بین کیفیت سود و نقدشوندگی
  2. ارائه چشم اندازی مناسب به سهامداران در بورس اوراق بهادار تهران جهت انتخاب سهام با نقدشوندگی بالا
  3. شناسایی هزینه پنهان ضعف کیفیت سود در ارتباط با نقدشوندگی سهام و موارد مرتبط با حوزه این پژوهش.

1-5-2- اهداف کاربردی پژوهش

پژوهش هایی هستند که نظریه ها،قانون مندی ها و اصول و فنونی که در پژوهش های پایه تدوین می شوند را برای حل مسائل جاری و واقعی به کار می گیرند.این نوع پژوهش ها به موثرترین اقدام تاکید دارند و علت ها را کمتر مورد توجه قرار می دهند. پژوهش حاضر به مطالعه ارتباط کیفیت سود(کیفیت اقلام تعهدی،هموارسازی سود) بر نقدشوندگی سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  می پردازند که نتایج حاصله از این پژوهش می تواند مورد بهره گیری سرمایه گذاران،مدیران و سایر بهره گیری کنندگان درون سازمانی و برون سازمانی قرارگیرد و هم چنین نتایج این پژوهش می تواتد زمینه ساز مطالعات آتی باشد.

1.روشن ساختن روابط بین کیفیت سود و نقد شوندگی سهام جهت کمک به سرمایه گذاران در جهت بر آورد ریسک عدم نقدشوندگی

2.فراهم آوردن اطلاعاتی که به مدیرانی که در در جهت افزایش نقدشوندگی وکاهش هزینه سرمایه ای را از مجرای شفافیت گزارشگری دنبال می کنند. .

1-6- سوال پژوهش

1.بین کیفیت سود و نقدشوندگی سهام ارتباط چه ارتباط­ای هست؟

پایان نامه مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

پایان نامه مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *