تحقیق رایگان دانلود پایان نامه با عنوان بررسی ارتباط عاملی واریانس مازاد بازده صندوق

 مطالعه ارتباط بین نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک و عملکرد آن ها

قسمتی از متن پایان نامه :

.

مدل قیمت­گذاری دارایی سرمایه­ای CAPM[1]

این مدل یکی از مدل­های مهم نظریه­های مالی می باشد که در ارزیابی پورتفوی کاربرد دارد. به مقصود اظهار مدل CAPM، آغاز فروض مدل که توسط مرتون[2](۱۹۷۳) مطرح شده می باشد، به صورت زیر می باشد:

۱) این مدل در چارچوب بازار رقابت کامل، فرض می­کند که سرمایه­گذاران گیرنده­ی قیمت هستند و هیچ اثری روی قیمت دارایی ندارند.

۲) سرمایه­گذاران برای نگه­داری دارایی برای یک دوره­ی یک ساله برنامه ریزی می­کنند.

۳) سرمایه­گذاران می­توانند در نرخ بهره بدون ریسک[3] قرض دهند یا قرض بگیرند.

۴) همه­ی سرمایه­گذاران، پیش­بینی مشابه از بازده انتظاری دارایی­های ریسکی، واریانس و کوواریانس دارند، به بیانی دیگر، همه­ی سرمایه­گذاران به روش مشابه به تحلیل و انتخاب سبد دارایی می­پردازند.

۵) موانع تجاری نظیر هزینه­های مبادلات و مالیات وجود ندارد.

۶) بازار سرمایه همواره در تعادل می باشد.

نوسانات گسترده­ ریسکی را ایجاد می­کنند که اندازه تغییر در بازده سرمایه در طی دوره های زمانی پی در پی می باشد. نوسانات اغلب در مقدار انحراف استاندارد از بازده اظهار می­گردد. در مدل CAPM با برقراری تساوی قدرت خرید (PPP)[4]، بازده اضافی مورد انتظار برای دارایی j در بازار سرمایه داخلی، ترکیب خطی از پاداش ریسک بازار در بازار سرمایه داخلی و خارجی می باشد(چینگ و یانگ[5]، ۲۰۰۳). در مدل CAPM عواملی مانند بازده بدون ریسک، بازده بازار و ریسک سیستماتیک مانند عوامل مؤثر بر بازدهی مورد انتظار تلقی می­شوند.

(10.2)

 

که در ارتباط­ی بالا،  بازده مورد انتظارسهم i؛  بازده مورد انتظار بدون ریسک؛   مازاد بازده مورد انتظار بازار و   در معادله CAPM ریسک سیستماتیک سهم  iرا اندازه می­گیرد. بتا یک اندازه از توزیع ریسک اوراق فردی برای یک سبد دارایی می باشد که به صورت زیر اندازه­گیری می­گردد.

 

(11.2)
که  بازده دارایی،  بازده بازار،  واریانس بازده بازار و  کوواریانس بین بازده بازار و بازده دارایی می باشد. در تئوری قیمت­گذاری دارایی سرمایه­ای، ارتباط بین بتای یک دارایی و بازده متناظر با آن سنجیده می­گردد.

[1] Capital asset pricing model

[2] Merton

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

[3] Free-risk interest rate

[4] Purchasing power parity(PPP)

[5] Chiang & yung

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

اهداف پژوهش

مطالعه تأثیر نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری بر عملکرد آن ها می باشد. به این مقصود با مطالعه ارتباط عاملی زیرا واریانس مازاد بازده صندوق که به عنوان نمادی از مدیریت صندوق به­کار گرفته می­گردد و عملکرد صندوق های بورس اوراق بهادار به مدیران صندوق­ها کمک کند تا بتوانند تصمیمات بهتری را در جهت انتخاب سبد دارایی صندوق­های مربوطه اتخاذ کنند و در نتیجه عملکرد بهتری داشته باشند و سود بیشتری را عاید خود و سرمایه­گذاران خود کنند.

1-3.  سؤال‏ پژوهش‏

آیا نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری بر عملکرد آن ها تأثیر دارد؟ لذا از آن­جایی که نحوه مدیریت را می­توان از تغییرپذیری واریانس استنباط نمود، زیرا که واریانس (انحراف از میانگین) نشان می­دهد که مدیران صندوق­ها پرتفوی را به خوبی انتخاب کرده­اند یا خیر، لذا سؤال این پژوهش این­گونه مطرح می­گردد که آیا واریانس مازاد بازده صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک که نماد مدیریت 

پایان نامه مطالعه ارتباط بین نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک و عملکرد آن ها

پایان نامه مطالعه ارتباط بین نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک و عملکرد آن ها

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *