تهیه گزارش امکان سنجی حسابرسی کامپیوتری در محیط حسابرسی شهرداری تهران-دانلود پایان نامه ارشد رشته حسابداری

 موانع پیاده سازی حسابرسی کامپیوتری در شهرداری تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

.

کنترل های عمومی[1]

این گروه کنترل ها شامل کنترل های مربوط به عملیات و حفاظت داراییها و کنترلهای مشترک سیستم های کاربردی مرکز خدمات کامپیوتری می باشد.

کنترل های عمومی مربوط به ایجاد، نگهداشت و توسعه سیستم ها و عملیات اجرایی کامپیوتری می باشد که در تمام کاربردها از آن بهره گیری می گردد. کنترل های مزبور فضای کار در مراکز کامپیوتری را در بر می گیرد و شامل گروه های زیر می باشد ( آریا، 1389، 22 ).

 • کنترلهای سازمان و وظایف
 • کنترلهای ایجاد، نگهداشت، توسعه و مستند سازی سیستم های کاربردی
 • کنترلهای سخت افزار و نرم افزار کامپیوتری
 • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 • کنترلهای دسترسی به کامپیوتر، برنامه های کامپیوتری و بانک های اطلاعاتی
 • کنترلهای اطلاعات و روش های اجرایی

 

2-3-4-1-1کنترلهای سازمان و وظایف

یکی از جوانب مهم کنترلهای داخلی، وجود یک سازمان با برنامه ریزی و سازماندهی مطلوب می باشد. برنامه ریزی مطلوب، شامل تفکیک سه وظیفه کلی در محیط پردازش رایانه بشرح ذیل       می باشد( فرقاندوست حقیقی، 1378، 50 ).

 • پردازش اطلاعات بایستی مستقل و جدا از کاربران سیستم انجام گیرد.
 • واحد پردازش اطلاعات بایستی از ایجاد فعالیتها و یا صحه گذاشتن بر روی آنها منع گردد.
 • وظایف مختلف موجود در زمینه پردازش اطلاعات،مانند برنامه نویسی،اجرای ایمنی فایلها، پذیرش اطلاعات و توزیع آن، بایستی از هم جدا شوند.

هریک از این کنترل ها تأثیر مهمی در ارتقای صحت و اعتبار صورتهای مالی اعمال  می کنند.

 

2-3-4-1-2کنترلهای ایجاد،نگهداشت،توسعه و مستند سازی سیستمهای کاربردی

این نوع کنترلها برای حصول اطمینان از تطابق عملکرد سیستم با انتظارات و نیازهای مطرح شده در مرحله طراحی مورد بهره گیری قرار می گیرند.

این کنترلها در مواقع زیر به کار می آیند ( همان منبع، 52 ):

 • هنگام ایجاد یک سیستم جدید
 • هنگام تغییر سیستم جدید
 • هنگام مستند سازی دستورالعمل ها و روش کارها

طراح سیستم،مسئولیت کلی طراحی سیستم را به عهده دارد.طراح سیستم، کاربران،حسابداران ، حسابرسان داخلی بایستی با همکاری یکدیگر و در قالب یک گروه در طراحی سیستم های جدید همکاری نمایند.

کاربران بایستی دائما” و به گونه فعال در مرحله طراحی و پیاده سازی مشارکت داشته باشند چراکه اطلاعات اصلی در اختیار آن ها می باشد و آن ها هستند که بایستی خروجی های سیستم را مورد تایید قرار دهند.کارکنان حسابداری و حسابرسی داخلی بایستی چگونگی پردازش اطلاعات برای رسیدن به خروجی های مورد نظر را تعیین کنند، همچنین آنها از آگاهی های لازم در مورد کنترل های ضروری که بایستی در سیستم گنجانده گردد، برخوردار هستند(همان منبع، 52 ).

در مورد سیستم هایی که در دست بهره برداری هستند، ایجاد هرگونه تغییر یا اصلاح در سیستم صرفاً بایستی با تایید مدیریت و کاربران انجام پذیرد. در صورت ایجاد تغییر در سیستم، سیستم بایستی قبل از راه اندازی چندین بار آزمایش گردد و در صورت صحت و تایید، به گونه تمام و کمال مستند سازی گردد( همان منبع، 53) .

چه در هنگام ایجاد یک سیستم جدید و چه در هنگام اعمال تغییر در یک سیستم موجود،   مستند سازی آن بسیار مهم و ضروری می باشد. مستند سازی سیستم  یعنی مکتوب کردن  کلیه  وجوه

کار، دستورالعمل بهره گیری، تغییر و نگهداری سیستم و اختصار هر آن چیز که که به نحوی به پیاده سازی و بهره برداری از سیستم مرتبط میگردد. مطالعه مستندات سیستم برای حسابرسان می تواند بسیار اساسی و راهگشا باشد. در صورتیکه حسابرسان بخواهند از رایانه به عنوان ابزار حسابرسی بهره گیری نمایند، یکی از مهمترین مراحل کار آنها، ارزیابی مستند سازی و بهره گیری از مستندات به مقصود شناخت سیستم و برنامه ریزی برای بهره گیری از رایانه خواهد بود ( همانجا).

 15 General Controls

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

4  هدفهای پژوهش

اهداف این پژوهش بشرح ذیل می باشد:

 • شناسایی موانع پیاده سازی حسابرسی کامپیوتری در شهرداری تهران
 • اولویت بندی موانع موجود با بهره گیری از آزمون رتبه ای فریدمن
 • قابلیت بهره گیری از نتایج بدست آمده در راستای اقدامات بعدی و کمک به تهیه گزارش امکان سنجی حسابرسی کامپیوتری در محیط حسابرسی شهرداری تهران.

پایان نامه موانع پیاده سازی حسابرسی کامپیوتری در شهرداری تهران

پایان نامه موانع پیاده سازی حسابرسی کامپیوتری در شهرداری تهران

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *