بررسی رابطه بین نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک و عملکرد آن ها-دانلود پایان نامه حسابداری

 مطالعه ارتباط بین نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک و عملکرد آن ها

قسمتی از متن پایان نامه :

.

. تعریف موضوع و اظهار مسأله پژوهش

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سرمایه­گذاری از نیازهای اولیه برای گذار از یک اقتصاد توسعه نیافته به توسعه یافته می باشد. بدون شک، برای هدایت سرمایه­های افراد علاقه­مند به سرمایه­گذاری، نیازمند جلب اعتماد آنان هستیم (اعتمادی و دیگران،1388). هم­اکنون در اکثر کشورهای توسعه یافته، صندوق­های سرمایه­گذاری، یکی از مهم­ترین ساز و کارهای سرمایه­گذاری و به عنوان هسته مرکزی بازار سرمایه محسوب می شوند که سرمایه­گذاری افراد غیرحرفه­ای را از حالت مستقیم به حالت غیر­مستقیم تبدیل می­کنند و از این­رو، مزایای متعددی برای بازار سرمایه و سرمایه­گذار فراهم می­آورند . این صندوق­ها با اتخاذ سیاست­های مناسب می­توانند در کاهش تورم، افزایش تولید و بهبود کارایی مدیران تأثیر اساسی اعمال نمایند (عبده تبریزی و شریفیان، 1386). خوشبختانه صنعت صندوق­های سرمایه­گذاری در ایران هر چند با تأخیر چند ده ساله، اما با استقبال فراوان از طرف سرمایه­گذاران، در سال 86 تأسیس گردید. اولین صندوق سرمایه­گذاری مشترک که در کشور ایران در تاریخ 23/04/1386 شروع به کار نمود، صندوق­ سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت بود. در کنار صندوق های با درآمد ثابت، صندوق­های سرمایه گذاری در سهام از ابتدای سال 1387 فعالیت خود را آغاز کرده­اند.

با عنایت به تأثیر بی­بدیل این صندوق­ها در تخصیص بهینه منابع مالی در بازار سرمایه­، ارزیابی بعضی از عوامل تأثیرگذار همچون نحوه مدیریت این صندوق­ها بر عملکرد آن­ها می­تواند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار سرمایه­گذاران قرار دهد، زیرا توسعه این صندوق­ها بدون ارزیابی نحوه مدیریت و عملکرد و تدوین شاخصی از عملکرد، امکان­پذیر نمی­باشد. ارزیابی عملکرد برای سرمایه­گذار از اهمیت ویژه­ای برخوردار می باشد. اگر نتایج رضایت بخش نباشد، بایستی علت های آن روشن گردد تا تغییرات لازم صورت گیرد و اینکه کدام معیار، عملکرد را به درستی می­سنجد از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. لذا به این دلیل که تاکنون در کشور ما مطالعه­ای در خصوص نحوه مدیریت صندوق­ها با بهره گیری از معیار واریانس مازاد بازده صندوق ها[1] انجام نشده و ادبیاتی در این­باره وجود ندارد، در این پژوهش برآن داشتیم تا به افراد علاقه­مند به سرمایه­گذاری­های کوتاه­مدت که تعداد آن­ها بسیار می باشد، کمک کنیم. به دلیل اینکه ورود و خروج به صندوق­های سرمایه­گذاری به سادگی صورت می­پذیرد، پس سرمایه­گذاری در این صندوق­ها برای آنان بسیار مطلوب خواهد بود و با مطالعه و ارزیابی نحوه مدیریت این صندوق­ها و عملکرد آن­ها، می­توانند بهترین سرمایه­گذاری را انجام دهند. بدین ترتیب سؤالی که اینجا مطرح می­گردد این می باشد که؛ نحوه مدیریت صندوق­ها چگونه می­باشد؟ و اینکه آیا ارتباطی با عملکرد صندوق­ها دارد؟

[1] Tracking Error

 

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

اهداف پژوهش

مطالعه تأثیر نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری بر عملکرد آن ها می باشد. به این مقصود با مطالعه ارتباط عاملی زیرا واریانس مازاد بازده صندوق که به عنوان نمادی از مدیریت صندوق به­کار گرفته می­گردد و عملکرد صندوق های بورس اوراق بهادار به مدیران صندوق­ها کمک کند تا بتوانند تصمیمات بهتری را در جهت انتخاب سبد دارایی صندوق­های مربوطه اتخاذ کنند و در نتیجه عملکرد بهتری داشته باشند و سود بیشتری را عاید خود و سرمایه­گذاران خود کنند.

1-3.  سؤال‏ پژوهش‏

آیا نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری بر عملکرد آن ها تأثیر دارد؟ لذا از آن­جایی که نحوه مدیریت را می­توان از تغییرپذیری واریانس استنباط نمود، زیرا که واریانس (انحراف از میانگین) نشان می­دهد که مدیران صندوق­ها پرتفوی را به خوبی انتخاب کرده­اند یا خیر، لذا سؤال این پژوهش این­گونه مطرح می­گردد که آیا واریانس مازاد بازده صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک که نماد مدیریت 

پایان نامه مطالعه ارتباط بین نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک و عملکرد آن ها

پایان نامه مطالعه ارتباط بین نحوه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک و عملکرد آن ها

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *