ارائه چشم اندازی مناسب به سهامداران در بورس اوراق بهادار تهران جهت انتخاب سهام با نقدشوندگی بالا-دانلود …

 مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اورااق بهادار تهران 

قسمتی از متن پایان نامه :

2- نقدشوندگی بازار

نقدشوندگی بازار مفهومی هست که بسیار با نقدشوندگی سهام نزدیک می باشد. گاهی در ادبیات مالی یکسان در نظر گرفته  می گردد اما در ارتباط با آن می توان گفت نقدشوندگی بازار دید کلی به نقدشوندگی سهام می باشد. به عبارت بهتر بازاری نقدشونده نامیده می­گردد که دارای سهام­های نقد­شونده باشند. در تعریف دیگر  توانایی بازار  برای جذب  حجم  عظیم معاملات  بدون  ایجاد  نوسان  بیش از  اندازه  در  قیمت  تعریف می ­گردد.

نقدشوندگی  بازار  به عنوان عامل  مهمی  که  کارایی  بازار  را  تحت تاثیر  قرار  می­دهد، آغاز توسط کارایی  و اثربخشی  کارکرد کشف قیمت  بازار تعیین می­گردد.  برای مثال  بی اطمینانی  در مورد قیمت اجرای  معامله  در بازارهای  نقد  کمتر  می باشد. این امر مستلزم  برابری  قیمت اجرا  با متوسط   قیمتهای  پیشنهادی  خرید و فروش نیست،  بلکه  بدین  معناست  که  انحراف  بین  این  دو  بایستی قابل پیش بینی و در حداقل ممکن باشد. در اقدام این امر با فاصله کم و  باثبات بین قیمتهای عرضه و تقاضا همراه می باشد. پس بازارهای نقد بایستی امکان ورود و خروج را به گونه ی که کمترین اخلالی ایجاد گردد، یعنی با حداقل کاهش در ارزشهای اسمی، هزینه های معاملاتی اندک و در کوتاه مدت فراهم کنند هر چه نقدشوندگی بازار بیشتر باشد، تعداد سفارشهای متقابل برای سفارشهای انجام نشده بیشتر می باشد و پس احتمال انطباق مطلوب سفارشها افزایش می یابد.سرمایه گذاران به بازارهایی روی می آورند که از نقدشوندگی بالاتری برخوردارند. پس نقدشوندگی عامل مهمی در رشد و توسعه بازارها به شمار می رود.( گزارش کمیته بازار های نو ظهور،2008)

 

2-2-3- ریسک و بازده و نقدشوندگی

هر چقدر  قابلیت نقدشوندگی یک سهم کمتر باشد،آن سهم برای سرمایه­گذاران جذابیت  کمتری خواهد داشت، مگر اینکه بازده بیشتری عاید دارنده آن گردد. شواهد تجربی نشان  می­دهد که عامل  عدم نقدشوندگی در تصمیم­گیری­ها  می تواند تأثیر مهمی را اعمال نماید. به عبارت که در چنین مواردی قدرت نقدشوندگی می­تواند اهمیت زیادی داشته باشد(یحیی‌زاده وخرمدین،1387)

ارتباط بین بازده  مورد انتظار و ریسک  یک ارتباط مثبت می باشد. یعنی هر اندازه بازده مورد انتظار بالاتری مد نظر باشد، ریسک آن نیز  بیشتر خواهد بود. در نخستین سالهای 1900 تحلیل گران  برای ارزیابی ریسک اوراق بهادار به تراز نامه توجه می کردند: یعنی هر اندازه اندازه وام و بدهی های یک شرکت  بیشتر بود، ریسک آن را نیز بیشتر تخمین می زدند.

با انتشار کتاب تجزیه و تحلیل اوراق بهادار، تعریف ریسک به اندازه  حاشیه ایمنی تبدیل گردید. این حاشیه ایمنی بر حسب تفاوت قیمت بازار و ارزش واقعی اوراق بهادار بدست می­آید.

امروزه اکثر پژوهشگران ریسک سرمایه­گذاری را با انحراف معیار نرخ بازده مرتبط می دانند عوامل معتددی موجب انحراف نرخ بازده یا ریسک و در نتیجه تغییر در قیمت سهم در بازار می گردد که مانند آن می توان به ریسک تجاری، ریسک نرخ بهره، ریسک تورم، ریسک مالی، ریسک نقدشوندگی، ریسک نرخ ارز تصریح نمود.

2-2-4- هموار سازی سود

هموارسازی سود به وسیله همبستگی قابل پیش بینی با انگیزه­ ها و موانع برای مدیریت سود پدیدار می­گردد. به گونه مشخص اگر وجود هموار سازی سود سبب ایجاد ابهام گردد، بر روی انگیزه سرمایه­گذاران جهت معامله و تجارت تاثیر می گذارد. به گونه معمول شواهد و تجربیات اظهار می­دارند که شر­کتها با درجه بالای هموارسازی سود نقدشوندگی پایینی را تجربه می کنند که در افزایش اختلاف قیمت پشنهادی خرید و فروش سهام منعکس می گردد ( ناصر ایزدی نیاو رضایی،1388).

تبیین دیگری که با مطلالعه ادیبات نقدشوندگی می­توان نتیجه گرفت این می باشد که هموارسازی سود با کاهش تقارن اطلاعاتی موجبات ریسک عدم تقارن اطلاعاتی را فراهم می آورد و برای بازارسازها این خطر که با افردای آگاه به اطلاعات نهانی طرف معامله قرار گیرند را افزایش می­­هد. پس بازارسازها برای مصون ماندن از این  ریسک اقدام به افزایش شکاف مابین قیمت پیشنهادی خرید و فروش می نمایید.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

اهداف پژوهش

1-5-1- اهداف علمی پژوهش

ارزش و اعتبار قوانین هر علم و پژوهشی به روش شناختی که در آن به کار می رود بستگی دارد و هدف علمی این پژوهش ارزش و اعتبار بخشیدن به فرضیه های  پژوهش می باشد تا این پژوهش بتواند در بالا بردن سطح دانش عمومی مورد نیاز بهره گیری کنندگان موثر باشد و هم چنین زمینه ساز بستر مناسبی برای پژوهش های آتی در سایر مراکز آموزشی و پژوهشی باشد

  1. ارتباط بین کیفیت سود و نقدشوندگی
  2. ارائه چشم اندازی مناسب به سهامداران در بورس اوراق بهادار تهران جهت انتخاب سهام با نقدشوندگی بالا
  3. شناسایی هزینه پنهان ضعف کیفیت سود در ارتباط با نقدشوندگی سهام و موارد مرتبط با حوزه این پژوهش.

1-5-2- اهداف کاربردی پژوهش

پژوهش هایی هستند که نظریه ها،قانون مندی ها و اصول و فنونی که در پژوهش های پایه تدوین می شوند را برای حل مسائل جاری و واقعی به کار می گیرند.این نوع پژوهش ها به موثرترین اقدام تاکید دارند و علت ها را کمتر مورد توجه قرار می دهند. پژوهش حاضر به مطالعه ارتباط کیفیت سود(کیفیت اقلام تعهدی،هموارسازی سود) بر نقدشوندگی سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  می پردازند که نتایج حاصله از این پژوهش می تواند مورد بهره گیری سرمایه گذاران،مدیران و سایر بهره گیری کنندگان درون سازمانی و برون سازمانی قرارگیرد و هم چنین نتایج این پژوهش می تواتد زمینه ساز مطالعات آتی باشد.

1.روشن ساختن روابط بین کیفیت سود و نقد شوندگی سهام جهت کمک به سرمایه گذاران در جهت بر آورد ریسک عدم نقدشوندگی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2.فراهم آوردن اطلاعاتی که به مدیرانی که در در جهت افزایش نقدشوندگی وکاهش هزینه سرمایه ای را از مجرای شفافیت گزارشگری دنبال می کنند. .

1-6- سوال پژوهش

1.بین کیفیت سود و نقدشوندگی سهام ارتباط چه ارتباط­ای هست؟

پایان نامه مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

پایان نامه مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *