ارائه چشم اندازی مناسب به سهامداران در بورس اوراق بهادار جهت انتخاب سهام با نقدشوندگی بالا-پایان نامه ارشد حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اورااق بهادار تهران 

قسمتی از متن پایان نامه :

محتوای اطلاعاتی سود حسابداری

یکی از اهداف اصلی صورت‌های مالی گزارش اطلاعات درمورد‌ی عملکرد مالی می باشد. عملکرد مالی دربرگیرنده‌ی بازده منافع تحت کنترل واحد تجاری می باشد. اطلاعات مربوط به عملکرد مالی در صورت سود و زیان جامع ارائه می گردد. این اطلاعات نشان می‌دهد که یک واحد تجاری تا چه اندازه در به کارگیری منابع خود موفق بوده می باشد. تحلیل اطلاعات مربوط به عملکرد مالی دوره‌های مختلف و تغییرات آن برای پیش‌بینی توان سودآوری آتی واحد تجاری نیز مفید می‌باشد. براساس مفاهیم نظری گزارشگری مالی، صورت‌های عملکرد مالی در قالب موارد زیر به اهداف گزارشگری کمک می کند :

الف) ارائه اطلاعات به بهره گیری‌کنندگان به مقصود قادر ساختن ایشان در امر مطالعه ارزیابی‌های قبلی از عملکرد مالی دوره‌های گذشته و در صورت لزوم اصلاح ارزیابی‌های آن‌ها از عملکرد دوره‌های آتی.

ب) ارائه‌ی گزارشی از نتایج وظیفه مباشرت مدیریت به مقصود قادر ساختن بهره گیری‌کنندگان به ارزیابی عملکرد گذشته مدیریت و ایجاد مبنایی جهت شکل‌گیری انتظارات آتی در مورد عملکرد مالی.

براساس بیانیه شماره یک هیأت استاندارهای حسابداری مالی[1]، کانون توجه گزارشگری مالی، اطلاعات مربوط به عملکرد واحد انتفاعی می باشد که توسط معیارهای سود و اجزای تشکیل دهنده آن تأمین می گردد. این سود محاسبه شده، دارای محتوای اطلاعاتی بوده و اندازه‌گیری آن، متضمن مسائل مفهومی و عملی قابل ملاحظه‌ای می باشد. اگرچه پذیرش یک مفهوم فراگیر سود برای مقاصد گزارشگری مالی برون سازمانی نیز مهم می باشد، اما تحلیل دقیق مفاهیم و اهداف مختلف آن بیانگر این واقعیت می باشد که مفهوم واحد آن توانایی جواب‌گویی به مقاصد گوناگون را ندارد(ایمانی برندق،1384).

اگرچه مفهوم تعهدی سود به عنوان یک اندازه‌گیری بنیادی، با انتقادهایی مواجه می باشد اما از دیدگاه اطلاعاتی، این مفهوم بیانگر نتیجه فعالیت‌ حسابداری می‌باشد. براساس فرضیات بازار کارآمد، پژوهش های نظاره‌ای نیز نشان داده می باشد که سود حسابداری، محتوای اطلاعاتی دارد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2-3-3- دیدگاه‌های مختلف پیرامون محتوای اطلاعاتی سود حسابداری

سود به عنوان محصول ارزشی شرکت‌ها و نتایج عملیاتی آن‌ها محسوب شده و یکی از مهم‌ترین مبانی تصمیم‌گیری بهره گیری ‌کنند گانی زیرا مدیران، سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران مالی می‌باشد که ارائه‌ی منصفانه‌ی آن، بر عهده‌ی حرفه‌ی حسابداری به عنوان بازوی اصلی مدیریت و گزارشگری بوده و خود نیز بیانگر عملکرد واقعی واحد تجاری در طول دوره‌ی گزارشگری می باشد. اگرچه این موضوع در ظاهر ساده می‌نماید، اما در اقدام دشواری‌های خاص خود را دارد. زیرا که؛ سود از عناصری زیرا فروش، درآمد، بهای تمام شده، ‌هزینه‌ی عملیاتی، موجودی و غیره تشکیل شده که اندازه‌شان متأثر از روش‌های متنوع حسابداری، برآورد و تخمین، قضاوت‌های گوناگون اتخاذ شده در طی دوره‌ی اندازه‌گیری و اندیشه‌هایی زیرا هموارسازی می باشد. پس می‌توان گفت سودی که یک شرکت در حقیقت به دست می‌آورد ممکن می باشد متفاوت از سود گزارشی آن باشد. یعنی این که، سود واقعی متفاوت از سود گزارشی می باشد. پس، بایستی انتقاد بهره گیری‌کنندگان سود در این زمینه را منطقی و جدی تلقی نمود. زیرا، در جوامع اقتصادی زیرا ایران، که در ابتدای برنامه‌هایی زیرا خصوصی‌سازی و ورود به بازارهای تجارت جهانی قرار دارد ، ارزش‌گذاری صحیح شرکت‌ها و اندازه‌گیری قابلیت سودآوری واقعی آنان حیاتی می باشد. از آن جایی که این موضوع، به گونه اساسی مرتبط با سود گزارشی می باشد، منصفانه نبودن آن، منجر به انتقال ناصواب سرمایه‌های دولتی به بخش خصوصی و شکست شرکت‌ها در بازارهای جهانی خواهد گردید و بر بازار سرمایه‌ی نوپای کشور که از آن به عنوان دارایی اجتماعی یاد می گردد، اثر زیادی خواهد گذاشت. زیرا که، آن موجب سلب اعتماد سرمایه‌گذاران از بازار سرمایه شده و این شاخص تب‌نمای اقتصادی که تأثیر مهمی در بازارهای آزاد متقبل می باشد را دچار تلاطم می‌نماید. پس، بایستی این تهدیدات و ابهامات موجود در سود گزارشی را برطرف ساخت (ایمانی برندق،1385).

27- SFAC

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

اهداف پژوهش

1-5-1- اهداف علمی پژوهش

ارزش و اعتبار قوانین هر علم و پژوهشی به روش شناختی که در آن به کار می رود بستگی دارد و هدف علمی این پژوهش ارزش و اعتبار بخشیدن به فرضیه های  پژوهش می باشد تا این پژوهش بتواند در بالا بردن سطح دانش عمومی مورد نیاز بهره گیری کنندگان موثر باشد و هم چنین زمینه ساز بستر مناسبی برای پژوهش های آتی در سایر مراکز آموزشی و پژوهشی باشد

  1. ارتباط بین کیفیت سود و نقدشوندگی
  2. ارائه چشم اندازی مناسب به سهامداران در بورس اوراق بهادار تهران جهت انتخاب سهام با نقدشوندگی بالا
  3. شناسایی هزینه پنهان ضعف کیفیت سود در ارتباط با نقدشوندگی سهام و موارد مرتبط با حوزه این پژوهش.

1-5-2- اهداف کاربردی پژوهش

پژوهش هایی هستند که نظریه ها،قانون مندی ها و اصول و فنونی که در پژوهش های پایه تدوین می شوند را برای حل مسائل جاری و واقعی به کار می گیرند.این نوع پژوهش ها به موثرترین اقدام تاکید دارند و علت ها را کمتر مورد توجه قرار می دهند. پژوهش حاضر به مطالعه ارتباط کیفیت سود(کیفیت اقلام تعهدی،هموارسازی سود) بر نقدشوندگی سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  می پردازند که نتایج حاصله از این پژوهش می تواند مورد بهره گیری سرمایه گذاران،مدیران و سایر بهره گیری کنندگان درون سازمانی و برون سازمانی قرارگیرد و هم چنین نتایج این پژوهش می تواتد زمینه ساز مطالعات آتی باشد.

1.روشن ساختن روابط بین کیفیت سود و نقد شوندگی سهام جهت کمک به سرمایه گذاران در جهت بر آورد ریسک عدم نقدشوندگی

2.فراهم آوردن اطلاعاتی که به مدیرانی که در در جهت افزایش نقدشوندگی وکاهش هزینه سرمایه ای را از مجرای شفافیت گزارشگری دنبال می کنند. .

1-6- سوال پژوهش

1.بین کیفیت سود و نقدشوندگی سهام ارتباط چه ارتباط­ای هست؟

پایان نامه مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

پایان نامه مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *